Yaşamın Ucuna Yolculuk | Birazoku Kitap Eleştirileri


Yaşamın Ucuna Yolculuk

Kategoriler: Tanıtım, Tavsiye
tezer-ozlu-yasamin-ucuna-yolculuk

Yıllardır bir orada bir burada adını duyduğum, hayatına ve yazınına dair her şeyi merak ettiğim Tezer Özlü ile tanıştığım kitaptır.

Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü’yü okumaya, hissetmeye ve yaşamaya çalışmaya başlamak için elzem bir başlangıç. Ömrünün önemli bir kısmını Avrupa şehirlerinde, özellikle Berlin’de geçiren Tezer Özlü’nün, sevdiği üç yazar Pavese, Kafka ve Svevo’nun şehirlerine, yaşamlarına dair emare olan binalara ve sokak köşelerine, nihayetinde mezarlarını görmeye gitmesi temelinde bir ‘kaçış’ ve sürekli bir yolculuğa denk gelen satırlarla doludur.

Sayfaların her yanında o kadar insan üstü, alışılmadık ve yüce ifadeler, ifade biçimi ve hayata yönelik bakış açısına rastlarsınız ki eğer bu tarz cümlelerin altını çizme eğilime sahipseniz kitabın önemli bir kısmı kurşun kalem izleriyle kaplanmış olacaktır. Her sözcük, yolculuğun devamına dair bir gelişmeyi yansıttığı kadar geçmiş ve yaşanılan her şeyden de bir hatıra zerresi olarak okuyucuya geri dönecektir.

Kitap, okuyanı o denli olağanın dışında düşünmeye, sorgulamaya, hayatına dair her şeyi anlamlandırmaya yöneltir ki bitirir bitirmez artık bir Tezer Özlü bağımlısı ilan edebilirsiniz kendinizi ve ona dair en ufak bir yayın, hatıra ve fotoğrafın peşinden vakitlerinizi harcayabilirsiniz. İnsanı, bedeni yıllar öncesinde kalan ama ruhu bakiliğini koruyan bir ilham perisine mektup yazmaya dahi yöneltebilir…

Kitabın birçok yerinde Tezer’in hayatına girmiş ya da girme olasılığı olan insanlardan biri olmayı istiyor insan. Örneğin Napoli’de yürürken “bir an keşke Pavese okusaymış” dediği ama “Böyle Buyurdu Zerdüşt” okuyan alelade adam bile olmayı.

Sevgi, insan, değerler, popüler kültür, müzik, edebiyat, şehirler, ülkeler, duvarlar, evlilik, özlem, uzaklaşmak;

Hayat adına “özlü”, görülebilecek en farklı, özgün ve bambaşka bir benliği yansıtan cümleler, düşünceler bu kitabın satırları arasında.

Yaşı olmayan bir kadın.

Okunmalı, anlamaya çalışılmalı.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Email
Print