Uçurtma Avcısı hakkında ne dediler? | Birazoku Kitap Eleştirileri


Uçurtma Avcısı hakkında ne dediler?

Kategoriler: Genel
ucurtma-avcisi-khaled-hosseini

Kitap Okuma Günleri kapsamında Khaled Hosseini’den Uçurtma Avcısı kitabını okuduk. Kitap dostu takipçilerimiz yorumlarını paylaştılar.

Leyla Atçeken Okuduğum yüzlerce kitabın içinde etkisinden uzun süre kurtulamadığım,büyüleyici bir kitap.

Hatice Çerçi Khaled Hosseini’nin etkileyici anlatımıncdan çıkmış bir kitaptır. Hasan ve Emir’in güzel giden dostluğunda Emir’in ihaneti üzerine kendini kötü hissetmesi, insanın okurken ağlamamasına engel olabilecek hiçbir şey yok. Betimlemelerle güzelleştirilmiş ve bir gecede elinizden yıldız gibi kayabilecek bir kitap.. Şiddetle tavsiyemdir.. Saygıyla..

Duygu Harmancı elime aldım ve bitirene kadar bırakamadım…gözümün önünde her sahne, her ses okumadım, yaşadım. boğazımda bir yumruk, başıma aldığım darbeyle sersemlemiş gibi hissettiğim zamanlar oldu. bir gün de 1 ömür yaşadım resmen. büyüsü bozulur diye asla filmini izlemeyi düşünmüyorum. bitirdikten sonra bir hafta elime başka kitap alamadım…

Rukiye Koçyiğit çok güzel bir kitap.Hasan’ın dostluğu çok etkileyici.

Salih İN Ben kitabın kapağından etkilenenlerdenim.İçine girdikçe ve sayfalar ilerledikçe bitirmek istemediğim bir kitaptı ama her güzel kitabın sonu oldu gibib bu kitabın sonu da vardı.
Bu kitapta ayrıca Türk kültürünün bir kaç figürüde var Yunus Emre gibi Nasreddin Hoca gibi…
Ve son söz okuyan kişilerin begenip herkese tavsiye edebileceği bir kitap

Saliha Yazaroğlu Uzun süre üzerinde düşünüp içinden bolca anlam çıkarabileceğimiz ve bir o kadar da sürükleyici harika bir eserdir. Khaled Hosseini okurlarına güzel ve anlamlı yazış tarzıyla sıkılması neredeyse olanaksız büyüleyici bir başyapıt sergilemiş. Birazoku ekibine de bizi bu unutulmaz eserle buluşturduğu için teşekkürler..

Neriman Temur Cok etkilyci bi ktaptı kesinlikle. emirin yaptgi korkaklık çok üzücydu. yıllar snra hasanın oglununda aynı şeyi yaşamsi sarscydı gerçktn. beni etkileyén ktaplardan biri olark kütphnemde yerni aldı.

Emel Manga Hayatın kimi gerçeklerini kimi kısımlarında yüzümüze vuruyor.Baştan sona içimizde burukluk bırakarak yitip gidiyor.

Kudret Nur Karacan bi yanda emir için herşeyi göze alan hasan diğer yanda hasani babasından kıskanan emir.. yazar olayları öyle bi kurgulamış ki kader dönüş dolaşıp öcünü alıyo dedirttiyo insana öyle güzel bi kitaptı severek okudum ve hasanin beni derinden etkileyen “emir ağam senin için bin tane olsa yine yakalarım”sözlerini de asla unutmiycam..

Nursima Özonur insanın hayatta yaptığı kötü şeylerin bedelini er yada geç ödeyeceği kaçınılmaz bir gerçektir.kitapta da öyle olduğunu görebiliyoruz. kitap harika . hasan, emir, sohrab, rahim han, baba… karakterler de harıka. yazarın kalemine sağlık..

Gizem Yılmaz son derece etkileyici bir kitaptı.. beğenerek okumuştum insan kaç tane kitap okusa okusun çok azından etkilenir benim de etkilendiğim nadir kitaplardan birisiydi..

Ebru Günel Kitabi bir solukta okudum .ve filmind izledm harika bir film olms kitabi okurken kurdgm hayallrn hepsini filmded yakalmslar.saglam dostluklar icin cekilen cileler ve fedakarliklar…bir babnin iki oglu arasnda kalmasi.. aglayarak okudm ve izledm..bu kitabi sectgniz icin teskkrler.ayni xazarn bin muhtesem günes diye bir kitabi daha var kitap severlere tavsye ederim oda cok güzel.hayrli günlr.

Leyla Atçeken Bu kitapta neler yok ki sevgi,,dostluk,ihanet,Afga​nistan kültürü.

Şeyda Ersoy Çayköylü bin tane olsa senin için hepsini yakalarım…
Çok güzel değerli bir kitap insana katkıları çok büyük korkaklığı ve pişmanlığı öyle iyi anlatıyor ki ietkilenmemek mümkün değil..

Çiğdem Dumanoğlu bir kitabın sizde yoğun duygular barındırması zordur…bu kitap bunu başarmıştır…bir roman olmaktan çıkıp,gerçek bir olaya tepki verir gibi,tepkiler vermenizi sağlıyor…insanın canını yakıyor..

Rumeysa Şenoğlu Emirden binlerce kez nefret ettim. Harika bir kitaptı. Kitabı uzun zaman önce okudum. Ama o kadar etkilendim ki hala her ayrıntısını hatırlıyorum. :) Muhteşemdi. :) Üstüne filmini de izlemiştim. :) Hasan harika bir karakter. :)

Yasemin çatal okudugum kitaplar içinde etkilendiğim nadir kitaplar arasındadır çok beğenmiştim okurken gozyaşlarımı tutamadığım anlar da oldu…

Zekiye Özer Kitabı okuyalı 2 yıl oldu.O zaman oğlum 8. sınıftaydı ve arkadaşının önerisi üzerine okuduğu bu kitabı çok beğendiğini söyleyerek okumam için bana verdi.Açıkçası önce çocuklara hitabeden bir roman sanıp okumayı reddettim ama sonra “oğlum ilk kez bana bir kitap önerdi, hep ben onu yönlendiriyordum,bu defa bir değişiklik olsun, isteğini kırmayayım ” diye düşünerek okumaya başladım.İyi ki de okumuşum.Yüreğimin taaa derinlerine dokundu, bazı yerlerde gözyaşlarımı tutamadım.Hasan’ın arkadaşı Emir uğruna baına gelenler ve yaptığı fedakarlık içime bir taşı gibi oturdu.Bu arada Afganistan halkının çektiği acılara ne kadar yabancı olduğumu da fark ettim ve kendimi sorgulamak durumunda kaldım.Savaştan bir kez daha nefret ettim.İnsana dair tüm duyguları (dostluk, sadakat,ihanet, sabır, yalan, acıma,adalet, çaresizlik,mutluluk vb) bulup tekrar tekrar yaşayabileceğiniz bir roman.Yazarın dili de gayet akıcı ve anlatımı güzel, insanı sıkmıyor.Kitap sonlara doğru daha bir heyecanlı hale geliyor ve bizi sürprizlerle dolu bir son bekliyor.Kısaca içinize işleyecek ve yıllar geçse de etkisinden kurtulamayacağınız, mutlaka okunması gerekli bir kitap.İyi okumalar.

İmren Erol 2 yıl önce iş arkadaşımın tavsiyesiyle okudum ve çok etkilendim çevremdeki birçok kişiye okuttum herkes etkilendiğini ve uzun zamandır böyle bir kitap okumadıklarını söylediler, hatta küçük kardeşim bu kitapla okumayı sevdi..Her roman film tadı vermez ama bu roman veriyor etkisinden uzun zaman kurtulamayacaksınız, sevginin anlamını bu kitapla birlikte tam olarak öğreneceksiniz okumayanlar için büyük kayıp hemen alıp okumalısınız, kesinlikle pişman olmayacaksınız…

Füsun Demir Salter Bu muhteşem kitap bana uykusuz gecelerimi hatırlatıyor, çünkü sabahlara kadar okumuştum. Müthiş bir hikaye, hayatın bir bumerangtan ibaret olduğunu hatırlattı… Afgan halkına önyargımı altüst edip, bakış açımı değiştirdi. Savaş öncesi hayatlarını okudukça, internetten araştırıp öğrenmemi sağladı…. Kesinlikle okunması gerek ve fakat hemen ardından da devamı olan Bin Muhteşem Güneş okunmalı mutlaka….

Mhmt Akf Krcn Muhtesem degernde diyeblrm bircok rman okudum ama bu romanin bndeki yeri farkli tabi daha birsürû rman vr begendgm ama knu ucrtma avcisi olnca bi hycn kaplyo bedenimi.. Kesin okuyun yani. Bitirmek için yarini birisne anlatmak için bitrmeyi beklemiceksnz

Burcu Akkanlı kitabı geçen hafta kuzenimden alıp okudum, orada iki çocuk yoktu biz bir dünyayı okuduk aslında, Emir, dünyanın bir yüzü, Hasan diğeri. Kazanan ve kaybedenlerin yanında hayatın, tekrarı…”senin için bin tane olsa yine yakalarım” en can alıcı cümle bu bence, ilk Hasan’ın ağzından dökülüşü ardından, bir miras gibi, Emir’in oğluna diyişi… İyilikler kaybolmaz hayatta, boşluk da gezer ama geridönerler, Hasan yaşattığı karşılıksız sevgilinin değerini daha sonra gördü… Kitabın diğer boyutu olan, Afgan halkı sanırım en vurucu kısımı oluşturuyor, Talibanın Uçurtma uçurulmasını yasaklaması, özgürlüğe vurulan kilitlerin en iyi sembolü… Göğünde uçurtma uçurulamayan bir yer, yurt olamaz, huzur olamaz… Kitap, yazarın diğer okuduğum bin muhteşem güneş romanı kadar güzel… iyi okumalar.

Kardelen Karakoç Diğer romanı gibi harikuladeydi ! Ama keşke birşeyleri zamanında yapmak için çaba göstermeyi bilsek. Gözlerimizi kapatırken aslında dışarıdan daha karanlık olabileceğini düşünebilsek.

Emre Samed Çalışkan Kitabı geçen sene okumuştum.Bu kitap ; sadakatin,dostluğun ve birçok şeyin değerini bana bir kez daha öğretti.Hele ki bazı bölümlerini okurken insanın boğazına bir şey düğümleniyor. Hani bir filmi izlersiniz , çok da beğenirsiniz film bittiğinde başkahramanlar hayatınızın bir parçası haline dönüşür ya ; kitaptaki kişileri sanki gerçek hayatta tanıyor gibi hissediyorum.Eğer ki hiç unutamayacağınız, aklınızın bir köşesine taht kuracak bir kitap istiyorsanız Uçuruma Avcısı tam da size göre. .

Rana Süsal Muhteşem ve mükemmel bir kitap öncelikle yazarın kalemine sağlık diyeyim. Ben önce filmini izlemiştim daha sonra filmin kitaptan uyarlama olduğunu duyarak okudum ve anladım ki filmi izlemek yetmezmiş, zaten hiçbir film kitapların yerini dolduramaz. Bakış açısı olsun, olayları anlatmadaki üslubu olsun her açıdan insanı kendine bağlıyor ve elden bırakmak çok zor oluyor. Okumayan kesinlikle bir an önce alıp okumalı. Yazara da bize bu güzel kitabı okuma zevkini yaşattığı için teşekkür ediyorum.

Merve Tuğçe Emir kimsenin önerisi üzerine okumadığım, kitapçıda öylesine gezerken rastlayıp aldığım bi kitap. ilk defa -bu kitabı aldığım gece- sabaha kadar üşenmeden, sıkılmadan kitap okudum. etkileyiciydi gerçekten. bazen emir’in yerinde bazen hasan’ın yerinde bazen de sohrab’ın yerinde, anlatılanların içinde buldum kendimi. ve öylesine kapılmışım ki kitabın rüzgarına, çevremde olan olayları farketmemiştim. kitap gibi kitap okumak isteyenlerin okuması gereken kitaplardan..

Seyhan Doğu Potuk cidden kalıcı izli bir kitap,bu kitap gönlümde taht kurdu benim ve daha duyarlı yaptı bazı şeylere,insanlığı hatırlattı birde filmini izledim iyice pekişti izlemeyenlere tavsiye olunur cidden güzel bir okadarda hüzünlü..

Yaşar Ulukanoğlu Kitap okunabilir, akıcı bir dili var ve okuyucuyu kendine çekiyor AMA kitapta Amerika propagandası yapılıyor bence. Rusya yerden yere vurulurken Amerika övülmekte. Bunun bilinçli okuyucuya bir sakıncası olmaz ama yıllar önce Yerli Malı Haftasında dağıtılan sütlerin üzerinde Amerika ve Türkiye’yi el ele tutuşturarak sessizce Amerika propagandası yapan zihniyete açıkça çanak tutulmakta. Yine de kimseye okuma demem. Bu arada kitap aşılamaya çalıştığı düşünce dışında konu ve akıcılık bakımından okunmaya değer bence…

Hüsniye Ateş Adıyaman kitabı okurken adeta Afganistanda olayları yaşamış kadar oldum. Hatta film olarakta gösterildiğinde çok etkilendiğim için filmi izlemek istemedim akıcı bir dille yazıldığı için elimden hiç bırakmadan bitirdim kitabı bin muhteşem güneş ide aynı heyecanla okudum herkese tavsiye ederim

Aysel Cakmak Uçurtma Avcısı duyguların kitabıdır. Duygu deyince akla ilk gelen şey aşk, ama bu kitaplarca, asırlarca irdelenmiş bir duygu zaten. Bu kitap daha başka, unututulmuş, kabullenilmemiş, sevilmemiş duyguların kitabı. Kıskançlık, ihanet, korkaklık, pişmanlık… Küçük bir çocuğun babasının kabulü uğruna ‘feda’ ettikleri… Ve iyiliğin doğuştan gelen bir özellik olup olmadığını düşündürmüş kitaptır bana, Hasan’ın iftirayı kabullenişi esnasında. Üzerinde söylenecek çok şey olduğu muhakkak ancak, benim gözümle; Afganistan’ın tarihi arka planda akıp giderken, pişmanlıklarını unutmak için yeni pişmanlıklara sürüklenen bir yüreğin okunması gereken hikayesidir.

Fatma Kılınç Beni ençok etkileyen kitaplar arasında yerini almış durumda.kitabı okurken sanki olayların içinde bende varmışcasına etkilendim.insanlara yapılan zulmü gözlerimle gördüm sanki.kitabı okuyan kişiler bir kaç günde bitirmiş olmalı ama ama ben bitmesin diye okumak istemedim o derece çok güzeldi,muhteşem kelimesi yetersiz kalır.gözyaşlarımın bana eşlik ettiği bölümler ise çocuklarının birkaç haftalık yemeğini karşılamak için adamın ayağını kestirip kara borsa da satmasıydı.bu olayı da talabaninin yaptıklarını ve halka çektirdiklerini çektirdiklerini de asla unutmayacağım…

Şeyma Canavar Uzun zamandır bu kitabı arkadaşlarım öneriyordu. Kaç defa elime alsam da kitabı okumak istememiştim. Nedensiz büyük bir önyargım vardı kitaba karşı. Bir gün tabularımı yıkıp kitabı bir kez daha elime aldım. Ama bu kez bırakamadım. Uzun süredir okuduğum aşk, polisiye ya da saçma fantastik romanlardan sonra Uçurtma Avcısı benim için büyük bir kapı açtı. Tarihi öğretti. Afganistan’ın yaşadığı bu olaylardan daha dün hiç haberim yokken bi anda kendimi olayların içinde buldum. Hasan’ın Emir’e olan koşulsuz ve sarsılmaz sadakati kemiklerime işledi. Emir’in yaptıklarını yıllar sonra bir şekilde telafi edişi, daha küçücükken Sohrab’ın yaşadıkları gözümde yaş bırakmadı. Kısacası öyle bir kitaptı ki kitap okuma anlayışımı değiştirdi. Şimdi iyi ki kitabı elime son kez aldığımda bırakmamışım diyorum. Herkesin okumasını öneririm.

Htce Akbş çok güzel bir kitaptı ve severek 2 gün içerisinde bitirdim….hasan karakterine bayıldım ve emir karakterinden nefret ettim diyebilirim..her ne kadar sohrab için çabalayıp ugrassada hasana yaptıklarının ve hasanın yasadıklarının bedelini ödeyemezz..tabi bide su var çocugun yaptıklarından ne gibi bir sorumluluk beklenilebilinirki..şiddet​le tavsiyemdir okunulası bir kitap….

Fehiman Neşe hangi sitede bu kitabın tanıtımını gorsem tanıtımın altında kitabın etkileyiciliği ile ilgili yorumlar okumustum. Kitap gercekten de bu yorumların hakkını veriyor. Nedense kitaba karsı bir önyargım vardı. Kitabı okuduktan sonra bu önyargılarımı kontrol altına almam gerektiğini tekrar öğrendim. :) ) yazarın diğer kitabı bin muhtesem gunes’i de okumayı dusunuyorum.

Tayfun Durmuş gerçeklerin yazıldığı oldukça anlamlı bir kitaptı…

Sinan Hubeyb Fevkalenin fevknde bi ktap flmı yaplck kdr gzl ve ktap tam bi vefa yı anlatıo kardslgı anlatıo super

Merve Y. Ateş Kendi arkadaşlıklarımı sorgulamama sebep olan bir kitaptı.Şuan ki yaşamımda bana ”dost” diyenn insanların gerçekten dost mu? diye sorma fikrini aklıma getirdi bu kitap..Kitabı o kadar benimsedm ki Hasan ile Emir’in her üzüntüsüne ortak oldum sanki ben yaşamışım gibi..Kitap hakkında yazılacak sürüyle fevkalade yorumlar var ama kelimelerle sığdıramıyorum.Hayati ilşkilerimizi sorgulamaya yönelten bir kitaptı..Sevdim gerçekten sevdim bu kitabı.

Hazal Kübra Yılmaz kitabı gözyaşlarıyla okudum,çok etkilendimm,insanların birbirlerine hem ne kadar yakın hemde ne kadar uzak olduğunu anladımm. afganistandaki savaş, taliban örnek bunlara..hasan ile emir in arkadaşlığı ve emir in geç kalınmış dostluğu yüreğimi çok burkttu..keşkelerle yaşamayı öğrenmeye çalışan emir den çok büyük dersler aldımm..zaten kitap başlı başına ders verici bi kitaptı. ayrıca emir in eşinin hasan ın oğlunu tereddütsüz kabul etmesi de beni çok etkiledi..herkese şiddetle tavsiye ettğim bi kitapdır…

Derya Aktaş bence herkesin okuması gereken cok önemli bir kitap okuyan arkadaşlar iyi bilir insan gözyaşlarını tutamıyor ve bir solukda okuyor.yazarın dili oldukca akıcı olaylarcok sürükleyici ve etkiliyici.

Ilknur Gürkan ‎..kitap hakkinda yorum yapmayi cok isterdim amma verdiginiz süre bana yeterli gelmedi 1 haftada 440 sayfalik kitabi diger i4lerimden ötürü okuyamadim…ama in$aallah bu yorumlardan sonra daha bir zevkle okurunm…=))

Fatma Aştiperwer Mükemmel bir dostluk ölküsü okucagınızı en bastan belirtmeliyim.Ek olarak afganistandaki yaşamada tanıklık edeceksınız.Beraberinde etnık koken farklılıkları ve yaşananlara.okunması gereken bır eser.ben gözyaşlarınla okudum.Hergün üzerlerinden gecen bombalar ve diğer olumsuzlukları bırerbır yasadım dıyebılırım.ve dusundugunuz de turkıyede de aynı seylerın yasandıgı,tek farkın batıda olup,ınsanların uzerınden gecen bombaların,birebir tanıgı olmadıgım oldugunu.Sonuc olarak Vicdanı duygularınızın hala yerıne oldugunu hıssetek ıstıyorsanız tavsıyemdır..

Gözde Kaçamak Gerçeklerin.. Arkadaşlığın.. Dostluğun.. İhanetin.. Karşılıksız Sevginin olduğu bir kitap.. Okurken gözyaşlarını tutmanız imkansız..

İsa Güçlü Bu romanda bir insanın iç dünyasının ne kadar karmaşık olduğuna şahitlik edebilirsiniz. Dünyadaki en büyük kötülüğün yalan olduğunu söyleyen bir adamın bütün bir hayatı boyunca koca bir yalanı içinde taşımasına şahit olurken diğer yandan insanların ne kadar acımasız olduğuna tanık olursunuz.

Yaşar’ın dediği gibi, Rus Afgan savaşı yıllarından kalma anılar Baba karakteri üzerinden bir Rus düşmanlığı aşılıyor gibi görünebilir. Bundan önce aşırı derecede sırıtkan bir ABD propagandası da seziyorsunuz. Amerika’ya gelen herkes mutlu oluyor, özgürdür v.s. türünden bir anlam gibi.

Olayın siyasi kısmıyla ilgilenmiyorum pek.

Çeviri güzel yapılmış, sıkıcı değil. Yazarın uslübu kitaba bağlamaya yetiyor. Yavaş bir okuyucu olsanız dahi en fazla üç günde kitabı biltirebileceğinizi söyleyebilirim. Yalnızca bir noktada yazara eleştirim var: Rahim Han’ın Emir’e olayları anlattığı noktada, cümleler sanki Rahim Han’dan değil de yazarın ağzından aktarılıyor gibi bir hisse kapıldım. Bunun dışında uslüb ile ilgili başka bir yerde takılmadım.

Filmini de izledim ve kitabı okumadan film izlemek isteyenlere tavsiyem: Önce kitabı okuyun lütfen. Filmde bir çok önemli detay atlanmış.

Her zaman olduğu gibi kitabını okuyanlar filmini çok fazla beğenmiyor, ben de beğenmedim (kitaba kıyasla).

Emir’in yazarın kendisi olduğuna dair kesine yakın bir kaanatim de mevcut.

IyLn BÇc Muhteşem sürükleyici okuduğum kitaplar arasına girdi bile içindeki dostluk o ihanet beni çok etkiledi fedakarlık da cabasi.. Baba oğul arasındaki bağ babam olmadığı için herald resmen beni vurdu :( şiddetle tavsiye ettiğim kitaplar arasında. Afganistan çocuklarına armağan edilmiş muhteşem kitap.. Teşekkürler..

Alev Alinya Aba Çevremdeki insanlari ve yasadiklarimi sorgulatan, yeri geldiginde beni sarsan muhtesem bir kitap…

Serpil Ateş çok etkileyici bir kitap.kitapta anlatılanlar dehşet verici.karakterler çok gerçekçi.ve hissettirdiği şey: iki tip insan var gerçekten saf(iyi) insanlar ve onun dışındakiler.öte yandan savaşın iğrençliğini her defasında vurgulamış yazar.çok etkilendim.Uçurtma Avcısı hakkında ne dediler? için 18 yorum

 • oguzz24

  Cevaplandı: 26 Şubat 2012, 09:18

  okunması gereken bir kitap, okurken yazar bize o yıllarda afganistanın içinde bulunduğu siyasi ve ahlaki durumu mükemmel bir dostluk üzerinden(tek taraflı mükemmel bir dostluk) anlatıyor kitabi bitirince çok şeyler kazanmış olacağınızdan eminim…

 • semihvardar

  Cevaplandı: 21 Mart 2012, 11:12

  D&R’a girdiğimde bu kitabın ne adından nede hikayesinden bihaberdim. Başka bir kitap almak için rafların arasında dolaşırken kitabın kapağı hoşuma gitti ve sonra arka yazısını okudum. Şunu kesinlikle söyleyebilirim hiç bir kitap beni bu kadar etkilememişti okurken yaşadım herşeyi, ordaydım sanki… Bazı yerlerde salya sümük olmamak için zor tuttum kendimi ve ne yazıkki an itibariyle kitabı bitirdim ve biliyorum ki etkisinden çıkmam baya bir zaman alacak … Herkese bu kitabı şiddetle tavsiye ederim.

 • Rabia

  Cevaplandı: 26 Haziran 2013, 19:00

  Dostluğun ve ihanetin inanılmaz döngüsünde kendime bir yer buldum ve akıp giden öyküyü vıp koltugumdan okudum.Bitirene kadar elimden bırakmadım.Her insanın mutlaka okuması gereken kitaplardan birisi.Kardeşliğin manzarasını sizde en tepeden izleyebilirsiniz.

 • burcu atacan

  Cevaplandı: 05 Eylül 2013, 13:38

  KENDİMİ KAYBBEETİM SANKİ HAYATIMDA SEVEREK HEYECANLA MERAKLA VE EN ÖNEMLİSİ OKURKEN,SİNİRLENDİĞİM DUYGULANDIĞIM Bİ KİTAP…KESİNLİKLE OKUNMASI GEREKKK..

 • burcu atacan

  Cevaplandı: 05 Eylül 2013, 13:47

  ağlamamak imkansız okurken her anını yaşadım etkisinden uzunn süre kurtulamayacağınız bi kitap..

 • ebru ebru

  Cevaplandı: 14 Ocak 2014, 15:22

  YA HADİ DOSTLUK KONULU ELEŞTİRİ ÖRNEKLERİ YAZAR MISINIZ LÜTFEN BUGÜNE LAZIM… :) :) :)

 • ebru ebru

  Cevaplandı: 14 Ocak 2014, 15:23

  NASIL YANİ ANLAMADIM ANLASAM YAPARDIM DA ANLAMADIM DOĞRU DÜRÜST YAZIN ŞUNU YAAA :)

 • sema canbaz

  Cevaplandı: 16 Ekim 2014, 13:55

  bugüne kadar o kadar çok kitap okudum ki…su kitabı okuyana kadar kitap okumadıgımı anladım.müthiş ötesi bi kitap. yazarın eline yüreğine sağlık……

 • Ece Nur

  Cevaplandı: 29 Ekim 2014, 10:26

  Ya ben daha dün başladım kitaba nasıl bılmıyorum ama güzel bşeye benzıyo :) ))

 • irmak

  Cevaplandı: 09 Kasım 2014, 20:55

  ben boyle bi roman dha okumadimm cokk buyuleyici cok satanlarin hakkini veren bir kitap herkesin okumasini tavsiye ederimm hasann buyuleyici bir karekter emegine saglikk yazarinn :-) :-):-)

 • Kübra

  Cevaplandı: 19 Aralık 2014, 12:10

  Böylesine müthiş bir kitabı daha önce hiç okumadım…

 • günnara

  Cevaplandı: 01 Ocak 2015, 10:27

  Ben bu kitabı çok beğendim sizlerede tavsiye ederim çünkü çoook güzel

 • Asya Aslan Şengül

  Cevaplandı: 24 Şubat 2015, 03:00

  Kitabı bugün bitirdim ki hiç istemezdim bitsin. Tesadüfen kapağından etkilenerek aldigim, gözyaşlarına boğuldugum muhteşem bir eser. Yeni yeni kitap okumaya başlayan ben bundan önce iki kitap bitirdim aşk uzerineydi, bu kitabı okuyunca onlara kitap diyemedim doğrusu. Okumayan kaldiysa lütfen okusunlar.

 • özgen

  Cevaplandı: 07 Temmuz 2015, 23:33

  ben ilk 50. sayfada takılı kaldım kitap gitmiyor bilmiyorum sanırım bende bir tuhaflık var.

 • Elif

  Cevaplandı: 03 Ekim 2015, 11:35

  Roman emirin gözüyle anlatılmış. Anlatımı tekdüze diil bu yönüyle hoşuma gitti, betimlemeler de gayet başarılı, barındırdıgı duygular yaşamda bizi ayakta tutan, yokluğunda içimizi acıtan büyük kayıplar yaşatan duygulardır. Yer yer anlatımda hafif bulduğum olaylar oldu. Mesela romanın anlatımında en önemli olay örgülerinden birini sonlandırırken bunu bir çırpıda anlatması benim açımdan hafif kaldı. Tabi bunu burada anlatmayacagım, henüz okumayanlar için. Kapsam olarak başarılı bir kitap ama öyle harikalar yaratmıyor. Sadece Afgan yasamının gerçekliğini bir mercekle önünüze sunması ve bilmediginiz hayatların zorluğunu görmeniz açısından faydasi olacak bir kitap. Puan verecek olsaydım 7/10 derdim.

 • dilek

  Cevaplandı: 20 Kasım 2015, 12:40

  okuyup uzun süre etkisinden kurtulamadığım ender kitaplardan biri oldu. Hayalimde ki HAsan, Emir, baba, Ali çocukluklarının geçtiği o ev ,nar ağacı , harikaydı. “muhteşem” :)

 • Neslihan bulut

  Cevaplandı: 18 Mart 2016, 10:20

  Belki her insanın kefareti ödenmemiş günahları vardır geçmişinde bi yerde gizlediği. Ve bi parcaniz o geçmişe takılıp kalmıştır. İşte bu noktada kendinizi bulacağınız bir kitap. Bazen emir olup bazen hasan bazen de sohrap.. Kahramanları kanlı canlı yanibasimizda bi arkadaş bi dost gibi hissedeceginiz.. Belki de ilk kez “büyüleyici” kelimesini kullandığım ve büyünün etkisinden kurtulmak istemediğim bir kitap..
  Dil üslup ve kurgu harika. Kahramanların geçmişin öncesinden bir turlu kurtulamayisini roman anlatımı içinde sürekli hissediyorsunuz. Sanki bi nevi siz de geçmişe takılıp kalmış gibi o hesaplamanın içine giriyorsunuz.
  Daha kitap bitmeden ikinci kez okumak istediğim bir kitap..

 • Edalı Kız

  Cevaplandı: 05 Temmuz 2017, 10:45

  Bu kitabı elime aldığımda kuzenim çok duygusal ve güzel bir kitap olduğunu söylemişti,içindekilerden bihaber bir şekilde okumaya başladığımda tarif edilemez bir yorgunluk ile karşılaştım..akıcı bir o kadar da dramatik bir yorgunluk..hani kalbinizin hızlı ama üzgün atışı ya da gözlerinizin içinin yanması gibi bir şey bu yorgunluk..Sohrab’ın yorgunluğu..uçurtmanın döne döne düşmesi gibi..Afgan çocukları şimdi çok seviyorum..Bir gün gidebilir miyim bilmiyorum ama o pahalı gösterişli şehirlerden daha çok gitmek istediğim yer….Belki o zaman çocukların gülüşüne rastlarım..Hasan gibi çocukların..Onlara dua ediyorum.Ve Afgan çocukları seviyorum..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Email
Print