Üç Yusuf Üç Rüya Üç Gömlek – Senai Demirci | Birazoku Kitap Eleştirileri


Üç Yusuf Üç Rüya Üç Gömlek – Senai Demirci

Kategoriler: Tanıtım, Tavsiye
DSCF9808

Hz.Yusuf‘un kıssasının içinde ben/sen.

Hz.Yusuf‘un kıssasıyla şereflenen ben/sen.
Kıssadan hisse alan ben/sen.

Zaman zaman ihtiyaç hissettiğim kitaplar olur. İhtiyacım olan vurucu cümlelerdir belki de. Vurucu cümlelerle vurulmak/tefekkür etmek/kendine gelmek.
Senai Demirci’yi sevdiren de bu olsa gerek. Bakışını değiştirmek, ve basiti vurucu hale getirmek. Herkesin bakmadığı yönden bakmak dünyaya kıymetli bir düstur bana göre.

Hz. Yusuf’un hikayes(ler)i her zaman beni çok etkilemiştir. Belki de sebebi ruh dünyama farklı farklı açılardan yaklaşmasıydı; kimi zaman kardeşle imtihanı, kimi zaman aşkla imtihanı, kimi zaman teslimiyeti. Ve bu hikayeye dahil oldum(k).

Hz.Yusufun kıssasında kendimi düşünmek de herkesin bakmadı yönden dünyaya bakma düsturunun bir parçasıydı. Öyle düşünmüş Senai Demirci. Ve kıssanın içinde olmak daha gerçekçi olmaktı. Daha benimsemek, daha farkında olmak. Hz.Yusuf’un kıssasının ne çok hayatımızda, hayatımızın ne çok kıssada olduğunu anlıyordum. Ve Hz.Yusuf’u bir kez daha örnek alırken, ‘Ne çok eksiğim!’ diyordum.

* “Yusuf gömleğinin yırtığı, en iffetli erkeğin ve kadının bile, yırtılmaya müsait bir yanının olduğunun habercisidir.”
* “Yusuf’un fazileti şehvete meylinin olmaması değil, meyli olduğu halde şehvete karşı durabilmesidir. Gönlünün akmadığı şeyle sınanmış olmazsın ki!”
* “Demek ki görmelerin hepsi, görünenin aslını görünceye kadar rüyadır.”
diyordu Senai Demirci.
Dipnot: ‘Merhaba’ yazıları güzel günlerde -arefe- yazılmalı, güzel kitapları içermeliydi.
Güzel’ ne demek hiç düşündün mü?
Bu arada;
Merhaba!


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Email
Print