Siyah Nefes için ne dediler? | Birazoku Kitap Eleştirileri


Siyah Nefes için ne dediler?

Kategoriler: Genel
gulsah-elikbank-siyah-nefes

Kitap Okuma Günleri kapsamında Gülşah Elikbank’dan Siyah Nefes kitabını okuduk. Kitap dostu takipçilerimiz yorumlarını paylaştılar.

Muammer Cimen
Nil Kayra ve Fimes üçgeninde bir aşk ve beklediğimiz klasik hikaye yok ortada… Nil’in kendi yaşamının Lanetli kasabaya yansımaları daha etkili anlatılabilirdi. Özellikle Nil kendisinden bahsederken özellikle kardeşinin ölümüne sebebiyet verdiğini düşünmesi anlatılırken sıkıcı bir hal alabiliyor. daha romanın ilk başlarında tam bir filmlik roman diye düşündüm ve arkasındayım hala.. Yazarın Türk romanlarında konu olarak eksiklği gidereceğine inanıyorum.. Tüm dünya fantastik vampir romanları okurken bir Türk yazarın işin içinde olmaması üzücü. Gayet başarılı sayfa sayısının uzunluğu göze batmayacaktır. okudukça olayların içine girdikçe daha çok beğeneceksiniz…

Şebnem Pişkin Siyah Nefes, okuyucuyu bu dünyadan alıp fantastik öğelerle süslü bir hayal dünyasına taşırken hatırlattığı felsefi gerçekliklerle bizi kendimizle ve korkularımızla yüzleştiriyor. Bunu yaparken AŞK’ı olanca güzelliğiyle konuya dahil ediyor ve bir genç kızın iç dünyasının aynasında bize özlediğimiz aşkı yeniden yaşama fırsatı veriyor. Nil’in yaşam dolu, esprili ve cesur karakteri kadar Kayra’nın etkileyici yeşil gözlerine de okuyucuyu aşık ediyor. Bence 7′den 70′e her yaş grubundan okuyucu bu maceraya ortak olmak isteyecektir. Kitabın kalınlığı ilk başta okuyucuyu korkutsa da ilk sayfayı açıp okumaya başlayan herkes kitabın sonunu rahatça getirecektir diye düşünüyorum. Ben gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum.

Sevcan Alkaya Gülşah Elikbank’la bir söyleşi sırasında tanıştım.. Daha öncede biraz araştırmıştım kendisini.. Sorularıma verdiği cevaplar hoşuma gitmişti.. Kitabını açıkcası merak etmiştim.. Ve kazandım : ) Kitap gelir gelmez okumaya başladım.. Kitap ilk andan itibaren beni içerisine çekti. Açıkcası hoşuma gitti.. Okurken ara ara acaba bi rüya mı görüyor Nil diye kendime sordum.. Aklıma nedense hep Alice Harikalar Diyarında kitabı geldi.. : ) Nil’in Kayra’ya olan aşkını içtenlikle anlatması hoşuma gitti.. Zaten tür olarak da kitap hoşuma gitti.. Fantastik- Aşk. : ) Önyargıyla yaklaştığım kitap beni şaşırttı.. Hem de Türk yazardan olması mükemmel bir şey.. Yazmak isteyenlere örnek olsun.. Okumak isteyenlere gerçekten tavsiye ederim..

Hatice Ertürk bir türk yazarnin yazdgı harika bir fantastik kitap dil ile kayranın askı insani buyulerken fimesinde nile ask olduguna saht oluyoruz muhteşem bi kitapdı bi soluktan 500 sayfa rahatca okundu ikinci kitapda muhtesemdi

Berna Tan bir türk yazarın da fantastik yazabildiğini kanıtlayan en iyi örnek siyah nefes’tir. ara vermeden okudum ve gercekten de beklediğimden fazlasını aldım. serinin diğer kitaplarını da almayı düşünüyorum :) )

Tayfun Durmuş kitap biraz kalındı ama ne ara bitirdim anlamadım… kitabın sonlarına doğru yavaş yavaş okudum bitmemesi…harika bir kitaptı…türk yazarları hergün aşama kaydediyor…ne mutlu bizlere…

Nuray Kaya Mitolojiyle gerçek arasında ince bir çizgide duran kahramanlar kendine hayatın içinde kolaylıkla yer bulabiliyor. Son birkaç yıldır yabancı yazarların ve beyaz perdenin sıklıkla başvurduğu fantastik kurgu türünde, Türk bir yazarın neler yazacağını merak edenlerin bu seriyi gözden geçirmesi şart. Özellikle batılı yazarların fantastik kurgu deyince sıklıkla başvurduğu vampirler, kurt adamlar ya da düşmüş meleklerin aksine Elikbank’ın satırlarında Anadolu topraklarında yüzyıllardır anlatılan, masallar ve hikâyelere özgü betimlemeleri görmek mümkün. Belki de bu yüzden kendinizi kahramanlara ve onların yaşadığı dünyaya daha yakın hissediyorsunuz. hayal gücüyle yarattığı kahramanlara özellikle mitolojiden beslenen isimler seçmesi de kitabı ilginç hale getiren öğelerin başında geliyor. Hele bu isimlere bir de farklı yetenek ve özellikler eklenince de şaşıp kalıyorsunuz. Özellikle korku ve gerilim öğeleriyle okurun Fimesçiler ve Kayracılar olarak iki gruba ayrılması da dikkate değer bir ayrıntı bence….

İmren Erol Gerçekten çok etkileyici ve sürükleyici, her sayfa ayrı bir heyecan dolu. Böyle bir kitabın yazarının türk olması ayrı bir gurur kaynağı.. Nil ve Kayranın güzel aşk hikayesini fantastik öğelerle birlikte çok seveceksiniz ayrıca anlatımın gerçekçi olması kurguyu gözünüzde canlandırmanıza olayların içinde olmanıza yardımcı olacak, sizde o kasabanın içinde yaşadığınızı düşüneceksiniz :)

Facebook Yorumcusu: Çok güzel bir kitaptı. Yazarın Türk olmasıda güzeldi. Okumanızı tavsiye ederim.

Hatice Çerçi Güzel ve fantastik bir kitap.. Tavsiye ederim…

Hayal Dünyası siyah nefes bi süredir baya bi gündemde kimseden kötü eleştiri duymadım yazarınında türk olması benim artı bir özellik okumayı çok istiyorum.. elimdeki kitabı bittiğinde ilk sırada siyah nefes olacakk..

Bertilda Salma Siyah Nefes alışılmışın dışında bir kurgu.Aşk ve dostluğu yoğun bir şekilde hissedecek korku ve gerilim dolu o kasabadan ayrılmak istemeyeceksiniz.Yazar serinin üçüncü kitabına daha zaman olduğunu belirtmişti Mavi Dağı da okuduktan sonra üçüncü kitabı merak içinde beklemek zor olacak umarım fazla sabırsızlandırmaz okurlarını.Ve söylemeden edemeyeceğim Nil ve Kayranın aşkına rağmen gönlü Fimesten yana olanlardanım :)Siyah Nefes için ne dediler? için 2 yorum

  • Yeşim Koçdemir

    Cevaplandı: 09 Ağustos 2011, 12:40

    Siyah Nefes gerçekten çok güzel bir kitap.Benim için uzunluğu önemli değildi hatta bitmesini hiç istemedim.Bir Türk yazarında fantastik konu üzerine yazması gerçekten çok güzel.Bir roman okuyucuyu en fazla nasıl kendine bağlar ve içinde yaşatır bunun bence en güzel örneğiydi.

  • Misafir

    Cevaplandı: 19 Ağustos 2011, 21:49

    bende okudum ve çok beğendim, harika bir fantastik roman olmuş, gerçek dünya ile hayallerin bağıntısı başarılı idi..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Email
Print