Osmanlı İnsanı ‘Kıble Yürekli’ydi | Birazoku Kitap Eleştirileri


Osmanlı İnsanı ‘Kıble Yürekli’ydi

Kategoriler: Tavsiye

Kitap okumasını seven, Osmanlı’nın kültürü, ahlaki yapısı, ve o nadide osmanlı hattıyla ve tarihle ilgilenen bir Osmanlı torunu olarak dün yine elime bir kitap geçti. Kitabın son cümlesi beni düşünmeye ve çözüm bulmaya sevk etti. Sizinle paylaşmak istiyorum. Son söz şuydu: ‘Tarih gerçek bir ”ibret aynası” ve tam bir ”tecrübe tahtası”dır. Ve boşuna yaşanmış bir tecrübeler yığını değildir. Bugün geçmişimizden ders almanın ve ”yeniden Osmanlı” demenin tam zamanı..diyerek bitiriyordu yazar son cümlesini.

Bende o anda taaccüb ederek şunları düşündüm: ”3 elif ittihad etmezse 3 kıymeti var. Eğer sırr-ı adediyet ile ittihad etse 111 kıymet alır. 4×4 ayrı ayrı olsa 16 kıymeti var. Eğer sırr-ı uhuvvet (kardeşlik sırrı) ve ittihad-ı maksad ve ittifak-ı vazife ile tevafuk edip bir çizgi üstünde omuz omuza verseler o vakit 4444 kuvvetinde ve kıymetinde olduğu gibi hakiki sırr-ı ihlas(samimiyet sırrı) ile 16 fedakar kardeşlerin kıymet ve kuvve-i maneviyesi 4000′den geçtiğine pek çok vukuat-ı tarihiye şehadet ederler.”Yani bu demek oluyor ki Osmanlı ecdadımız bu yolu muteakiben muzafferiyatı elde etmişlerdir. Elbette bu aklıma gelen bir cihetidir. Bu ve buna benzer misalleri çoğaltabiliriz.

Ve bilirsiniz ki; birinci Cihan Harbi’nden sonra Osmanlı İmparatorluğunun, 30 Ekim 1918′de Mondros Mütarekesi’ni imzalamasıyla Anadolu’nun bir çok şehri işgal altına girmiştir. Maraş da bu işgale hedef olan şehirlerimizdendir. 23 Şubat 1919′da, önce İngiliz kuvvetleri tarafından işgal edilen Maraş, 8,5 ay sonra da Fransız kuvvetleri tarafından işgal edilir. Fransız kuvvetleri’nin şehre girişleri yerli Ermeniler tarafından büyük bir çoşku ve sevinçle karşılanır.

İşgalin başlamasından üç gün evvel, Ermeni komiteci Agop Hırlakyan, davulcu Abdal Halil Ağa’ya gelerek, Fransız komutanın şehre girişinde birkaç davulcu’nun çalmasını ister. Fakat Abdal Halil Ağa; ”BU DİN BAHSİDİR, MEMLEKET BAHSİDİR BEYİM, AHA ŞU DAVULUMUN KASNAĞINI ALTIN İLE DOLDURSAN, BU ÇOMAK BU DAVULA VURMAZ. BEN GARDAŞLARIMIN BAĞRINA ÇOMAK SOKAMAM” der.

Fransız işgali’nin 2. günü, bir grup Fransız ve Ermeni askeri devriye gezerken, Tarih Uzunoluk Hamanı’ndan çıkan 2 Müslüman Türk Kadınına yaklaşarak ”Burası türklerin değildir. Burada artık bu şekilde peçeli gezemezsiniz” diyerek onların peçelerini açmaya çalışırlar. Olay yerine ilk yetişen Çakmakçı Sait isimli genç mütecaviz askerlere karşı koymaya çalışır. Fakat gözü dönmüş düşmanların kurşunlarına hedef olarak ağır şekilde yaralanır. Tam o esnada hamamın karşısındaki sütçü dükkanından olayı seyreden Sütçü İmam, tabancasını çekerek olaya müdahale eder. ”Durun bire densizler. Yaptıklarınız yetti artık. Bu gün namus günüdür.” deyip silahını ateşler; bir işgalci askerini öldürür, ikisini de ağır biçimde yaralar. Türk Milleti’nin namus ve şerefine uzanmak isteyen menfur eli daha orada kırıverir.

Ama ben Sütçü İmam’ın, Abdal Halil Ağa’nın ve nice yiğitlerin ruhları’nın İslam’ın içine düştüğü son manzaralar karşısında hazin hazin ağladıklarını hissediyor ve bizlere manen: ”HEY GİDİ MİRASYEDİ YARAMAZ ÇOCUKLAR! NETİCE-İ HAYATIMIZ SİZ MİSİNİZ? HAYATIMIZI ORTAYA KOYARAK KOVDUĞUMUZ, FRANSIZ, ERMENİ, İNGİLİZ VS. DİN DÜŞMANLARI, SİZ VEFASIZ TORUNLARIN DİNDEKİ GEVŞEKLİĞİ YÜZÜNDEN SEHRİMİZİ VE ÜLKEMİZİ MANEN ESARET ALTINDA ALMIŞLAR. YAZIKLAR OLSUN SİZE!” dediklerini duyar gibi oluyorum.

Birisi ordan: ”Ey Sütçü İmam! Ey namusunuza el uzattığımız eli kıran adam! Sen Müslüman kadının peçesine ilişilmesine tahammül edemiyordun. Ama biz on iki yıl sonra, senin torunlarından dünya güzeli seçip, onu bütün aleme teşhir etmekle senden intikamımızı kat be kat aldık” diyerek Sütçü İmam’ın ruhuyla alay ediyorlar.

Ey! Asırlardan beri Kuran’ın bayrakdarlığı vazifesiyle cihanda en mukaddes ve muhterem bir mevki-i muallayı ihraz etmiş olan ecdadın evlad ve torunları! Daha ne zamana kadar ecdadınızı ağlatıp, İslam düşmanlarını güldüreceksiniz?Osmanlı İnsanı ‘Kıble Yürekli’ydi için tek yorum

  • vformumya

    Cevaplandı: 29 Haziran 2011, 06:28

    Kalemine sağlık harika bir yazı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Email
Print