Lâl için ne dediler? | Birazoku Kitap Eleştirileri


Lâl için ne dediler?

Kategoriler: Tanıtım, Tavsiye
veysel-avsar-lal

Kitap Okuma Günleri kapsamında Veysel Avşar’dan Lâl kitabını okuduk. Kitap dostu takipçilerimiz yorumlarını paylaştılar.

Leyla Atçeken Kitabın vermek istediği mesajı “İnsanı insan olarak görmek ve değer vermek “olarak algıladım ve çok beğendim..Dil sade anlaşılır ve akıcı.Roman sürükleyici.12 Eylül dönemi, parçalanmış aileler,yaşanan ızdıraplara yakından tanık olacaksınız.Kişiler gerçek hayattan,yakınınızdan birileri sanki.Ve hüzünlü son.Okuyun mutlaka pişman olmayacaksınız.

Kardelen Karakoç Herşey gözümün önünde yaşandı bitti:) sade bir dil,hüzünlü ve sürükleyici bir anlatım,etkileyici betimlemeler…Veysel Bey i tebrik ediyorum beklediğimden daha mükemmel bir kitap olmuş. Okurken çok hüzünlendim,geçmişi tüm çıplaklığıyla ve güzel bir kurguyla vermiş okuyucularına. Lâl gerçekten insanı lâl edecek çığlıkları barındıran bir kitap. Hani bir laf vardır ya ‘şiddetle tavsiye ediyorum’ o misal,şiddetle tavsiye ediyorum. Kesinlikle okuyun.

Fehiman Neşe Beklediğimden fazlasını bulduğum ender kitaplardan biri. Keşke daha önce okusaydım diyorum. Dili oldukça sade. Kitap akıcı ve okuyucuyu sıkmayan, yerinde betimlemeleriyle sizi alıp anlatılan döneme götürüyor. Parçalanan aileler, kesişen hayatlar ve süpriz bir son. Kesinlikle okunması gereken bir kitap :)

Sertap Yar Veysel Avşar’ın kaleme aldığı lal isimli romanı, tatlı akıcılığı ile insanda his ve heyecanları harekete geçirirken, gerçekleri de bütün çıplaklığı ile sahneye koyuyor. Duyulan acının, nefretin, hasretin ve zorlukların arasında yaşanan Aşk’ların engel tanımaması ve insanın üzerinde kuvvetli bir etki bırakması ise, romanın farklı bir rengi.

Kimi zaman şaşırdım kimi zamansa kederlendim bu mükemmel kurgu karşısında.Dokunmaya değer buldum doğrusu.Emeğinize sağlık Veysel Bey.”Duygusuz olmanızdansa dilsiz olmanızı yeğlerim” dedi Çınar.Ya siz! Aşkın önünde bu denli saygıyla eğilebilir misiniz?

Özge Özturan Baglamci Ah okuyamadım daha bu kitabı. Yukarıdaki yorumları da okumadım sürpriz olsun istiyorum. Neyse ki bir kaç güne kadar tekrar elimde olucak.

Gülsüm Şen Tatilde şans eseri aldığım bir kitaptı. Yazarın adını ilk kez okudum kitabın kapağında ve kitabın adı çok etkiledi beni, arkasında yazılanları da okuyunca merakım bir kat daha arttı ve kitabı elimden bırakamayıp 2 günde bitirdim. Son zamanlarda okuduğum en etkileyici romanlardan biriydi. Bazen kendimden bişeyler buldum, bazen hayret ettim Çınar’ın hissettiklerine ve hissettirdiklerine. En çokta sonu öyle bitmesin istedim. İnsanın sevdiğini kaybetmesinin ne kadar acı olduğunu bilmektendi belkide bu isteğimin sebebi. Kitabı okurken sanki onu yeniden kaybetmiş gibi oldum. Sanki ordaki karakterlerden biriymiş gibi oluyosunuz farketmeden. Günlerce etkisinden kurtulamadım. Hayatı her yönüyle içeren bi kitap ve bence kesinlikle okunması gerek. Elinize sağlık bikez daha Veysel AVŞAR diyorum kitabı okurken yaşattığınız her duygu için:))

Gazi Çalışkan Duygu fırtınasına kapılmış bir yelkenli gibiyim.insanı uzaklara alıp götüren sonra..başımızdan aşağı su dökercesine bizi tekrar yaşadığımız hayata bırakan bir roman.insanın içinde bir yerde tuhaf bir his bırakarak son buluyor roman.ve o sonla beraber uzun bir yolculuktan dönmüş gibi yorgun ama yolculuğuna değmiş bir yolcu gibiyim.

Duygu Harmancı bu yorumları okuduktan sonra okunacaklar listesine aldığım bir kitap oldu lal…

Tuğba Yüksel bütün yorumları okudum ve bir sonrakisiparişimde kesinle lâl olacağına eminim…

Şebnem Pişkin Ben de yorumları okudum, ve kitapyurdu.com’da AT SEPETE yaptım :-)Lâl için ne dediler? için tek yorum

  • Melike Beyza

    Cevaplandı: 22 Ağustos 2011, 08:14

    bizler bazen acımasız eleştiri yaparken erkeklerin daha duygusuz olduğunu yada onların biz bayanlar kadar detaycı düşünmedikleri,aşkı önemsemedikleri söyler ,sürekli serzeniş içinde oluruz….LAL de o kadar değişik yaşlarde değişik sevgiler yaşanıyorki…her birinin sonun da yine çınar eğilmiyor bükülmüyor yoluna devam ediyor ta ki gerçek kendini anlayabileni buluncaya kadar …veysel bey size teşekkür ediyorum …2. kitabı lütfen çabuk bitirin ..ERKEKLERDE İSTEDİKLERİ ZAMAN AŞKI SEÇEBİLİYORLARMIŞ……

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Email
Print