Kürk Mantolu Madonna | Birazoku Kitap Eleştirileri


Kürk Mantolu Madonna

Kategoriler: Eleştiri, Genel, Tanıtım, Tavsiye
Retro_21

Okuyorum. Okudukça şaşıyorum. Ya kötülüklerin içinde boğuluyorum ya da kötülerin en kötüsü oluyorum. Okuyorum, bir katili bile haklı bulabiliyorum. Ve inanır mısınız, o katili öyle iyi anlıyorum ki ondan hiç korkmuyorum. Ama bazı kitaplar var, okurken çok korkuyorum. Yüz yıl önce yaşamış bir yazar beni anlatıyor, okurken kendi içime açılmış bir pencereden bakıyorum ya hani bazen; işte o zaman çok korkuyorum. Bu işte bir aksilik var diyorum. Sonra bakıyorum, benim bile farketmediğim taraflarımı yazmış yazar. Bu benim diyorum, susuyorum. Başka ne yapayım; korkuyor ve hayran oluyorum. Bazen kendimi onlar tanıtıyor bana, ’bak’ diyor ‘sen şunu yapıyorsun ya işte bu yüzden’. ‘ Aramızda bir asır var beni nasıl böyle iyi anlıyorsun’ diye sormuyorum, ayakta alkışlıyorum.
İşte öyle bir yazar, öyle bir kitap. Sabahattin Ali, Kürk Mantolu Madonna. Dost tavsiyesi. Uzun zamandır ‘oku’ diyor dost bana, ‘oku bak çok şaşıracaksın’. Fırsat olmuyor, biraz da unutkanlık ve umursamazlık. Bir yıl sonra aynı dost tutuşturuyor elime kitabı oku diye. Yine tembellik edip bir hafta sonra başlıyorum kitabı okumaya. Şaşırıyorum. Hızlı hızlı okuyorum, durup geri dönüyorum, altını çiziyorum. Biliyorum kitap benim değil, ama kendimi tutamıyorum. Sonra bakıyorum, her cümle altın değerinde. Her cümle çok yoğun ve kıymetli bir iksir gibi, damlaya deniz yüklenmiş derler ya, işte öyle.
Kitap neyi anlatıyor derseniz, Raif Efendi’yi. Almanca mütercimi Raif Efendi’yi. İlk görüşte hayatının bilinen ve bilinmeyen taraflarında insana merak verebilecek bir taraf olmadığının muhakkak olduğu Raif Efendi’yi. Yazar diyor ki Raif Efendi gibi insanlar için:
‘Acaba bunlar neden yaşıyorlar? Yaşamakta ne buluyorlar? Hangi mantık, hangi hikmet bunların yeryüzünde dolaşıp nefes almalarını emrediyor?’
Böyle dese de elinde olmadan Raif efendi’yi izlemeye koyuluyor. Başta ona hissettirmemeye çalışıyor, sonraraları yüzsüzlüğü iyice ele alıp herkesin hor gördüğü bu adama tabiri caizse gözünü dikiyor ve onu çözmeye çalışıyor. Bir gün fırsat ayağına geliyor, bu tuhaf davranışlı, her türlü haksızlığa boyun eğen adamın karaladığı bir kağıtta Raif Efendi’nin ruhunun derinliklerini görüyor.
Sonraları yazar diyor ki:
‘Dünyanın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir… Niçin bunu anlamaktan bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz?’
Yazar çok merak ettiği ve göründüğü gibi olmadığından artık emin olduğu bu adamı tanımak için çok çabalıyor. Sonunda da başarıyor. Raif Efendi’yi ömrü boyunca tanıyabilen ikinci insan oluyor ve bir insana diğerlerinden daha yakın olmanın haklı gururunu yaşıyor. Raif Efendinin pek ehemmiyetle gizlediği ve imhasını münasip gördüğü, kızının okul defterine, bu deftere karaladığı, ömründe gerçekten yaşanmış olan birkaç aya tanık oluyoruz yazarla birlikte.
Raif Efendi’yi tanıyan diğer insan kim mi? Maria Puder, yani Kürk Mantolu Madonna. Peki o kim; okuyun ve görün.
Raif Efendi tanınması gereken bir insan, fırsatınız varken tanıyın. Bu mükemmel insanı tanırken dialoglara ve tespitlere bolca şaşırın, bitirdiğinizdeyse onu tanıma şansını bizlere bahşettiği için Sabahattin Ali’yi minnetle anın.
Son olarak;
Raif Efendi diyor ki; hayat ancak bir kere oynanan bir kumardır ve ben onu kaybettim. Ben ona katılmıyorum, peki ya siz?Kürk Mantolu Madonna için 13 yorum

 • Ekmek ve Tuz

  Cevaplandı: 16 Ağustos 2011, 07:11

  Ben en sonunda bu kitabı alıp okuyacağım.
  Kürk Mantolu Madonna için kaç tane yorum geldi bakar mısınız? :)

 • aysca

  Cevaplandı: 16 Ağustos 2011, 07:58

  geç bile kalmışsınız:)

 • Misafir

  Cevaplandı: 19 Ağustos 2011, 21:47

  elimde şuan okuyorum harika gidiyor

 • Ekmek ve Tuz

  Cevaplandı: 29 Ağustos 2011, 00:10

  Bugün bitirdim ve yorum yazmak için sabahı bekleyemeyeceğim.

  Öncelikle Raif efendi karakterine çok kızdım. Yani böylesine tutkulu bir sevdaya kapıldıktan ve bunun için yanıp tutuştuktan sonra sevdiği insandan ayrılırken alelade sözler sarfetmesi ve sevdiğini yanında götürmemesine isyan ettim. Raif efendi gerçek hayatta karşıma çıksa hiç çekinmeden yüzüne bunları haykırabilirim. “Sen bir korkaksın ve öyle ölmeye niyetlisin” diyebilirim.

  Kitap kendini bir günde okutacak güzellikte. Bir iki noktada duygu sözleri arasına giren tasvirler sebebi ile dikkatim ve şevkim dağılsa da tavsiye edeceğim kitaplar içindedir kendisi.

  Okuyun lütfen.

 • aysca

  Cevaplandı: 29 Ağustos 2011, 08:38

  Kitap sizi sinirlendirmiş gibi:)
  Ama bana kalırsa Raif Efendi’yi o hale getiren çevresidir. Ziyadesiyle korkaktır evet, hatta bir yer de diyordu ki; aniden gelen aşırı mutluluktan korkarım, azar azar yaşamaya çalışırım, bitip tükenmesini istemem (tam olarak böyle değil hatrımda kalanlar bunlar:). Hayat Raif Efendi’yi mutlulukta dahi tasarruf yapar hale getirmişken ve karşısına hep açgözlü ve sığ insanlar çıkarmışken onun korkaklığına kızmamalıyız. En aznından ben kızamıyorum.
  Gerçekçi olursak anlayabiliriz sanırım onu.

 • hasret

  Cevaplandı: 23 Eylül 2011, 11:20

  kesinlikle okunması gereken kitaplardan biri…muhteşem bir aşk herkese tavsiye ederim arkadaşlar…

 • anhealea

  Cevaplandı: 06 Şubat 2012, 19:36

  yazar o kadar çok ince eleyip sık dokumuş ki size şunu söyleyebilirim sebahattin ali dostoyevskiden bin kat daha iyi bir yazar çünkü dostoyevski insanın yerine geçerek olayların sürekli olumsuzluğa itermiş gibi bir hali var ama sebahattin ali sanki olay kendiliğinden ilginç bir hal almış gibi davranıyor…

 • bluwa

  Cevaplandı: 23 Mart 2012, 21:14

  “Maria Puder, Benim Kürk Mantolu Madonnam! ”
  sen nasıl güzel bir kitapsın böyle ya… gözlerim dolduya şimdi bitirdim…

 • gül

  Cevaplandı: 15 Mayıs 2012, 17:50

  Ben bu kitabı başladım ve bırakamadım bazen ayrılık sahnelerini tekrardan okuyorum. Gercekten müthiş.Aşk böyle anlatılır işte diyeceğiniz bir kitap… Kelimelerle ifade edemiyorum ama =) Çok begendim…

 • ırmak

  Cevaplandı: 20 Temmuz 2012, 21:05

  Asıl mühim olan, iki insanın birbirini bulması bu derece güç olan şu fani dünyada, bu nadir saadete ermekti. (Kürk Mantolu Madonna)

 • Seray

  Cevaplandı: 17 Ekim 2012, 21:30

  Yıllar sonra bir nefeste ,gözümde yaş ve içimde acıyla okuduğum ilk kitap..Seni unutmayacağım büyük aşk..

 • Emre

  Cevaplandı: 20 Aralık 2012, 09:58

  Yatmadan önce biraz daha okuyayım derken kendimi kaptırıp sabaha karşı dört gibi bitirmiştim bu kitabı. Yıllar sonra yine okuyup neler hissedeceğimi merak ediyorum. Acaba yine o kadar duygulanacak mıyım? Yine yutkunmakta zorlanacak mıyım?

 • yaramaz şair

  Cevaplandı: 29 Mayıs 2014, 18:40

  aşka birde sabahattin ali’nin gözünden bakın …..ne kadar değersiz duyguları aşk diye tanımlamışız….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Email
Print