Kürk Mantolu Madonna | Birazoku Kitap Eleştirileri


Kürk Mantolu Madonna

Kategoriler: Genel
kurk-mantolu-madonna

Sebahattin Ali’nin  hayatına şöyle bir göz attığınızda içinde gizem, tutku, duygusal yanı gelişmiş, sözel olarak güçlü fakat bir takım talihsiz olaylardan kendini koruyamamış bir adamın portresini görürsünüz. Sebahattin Ali’nin bütün romanlarında o dönemin toplumsal yapısı, sınıf çatışmaları, korku, çaresizlik , adaletsizlik, aynı zamanda aşk, sevgi, ruhun ince kıvrımlarında saklanan bütün insani duygular ince bir dil, sade bir üslup ama kuvvetli sözlerle anlatılmıştır. Sırf Sebahattin Ali’nin bir eseri olduğu için lise yıllarında okuduğum, o zaman pek de anlamadığım, ama aklımın bir köşesinde kalmış bir eser. Yıllar geçtikten sonra tekrar dönüp okuduğumda neden aklımda yer ettiğini çok net olarak anladım..Roman hem o devrin sosyolojik yapısını gözler önüne bütün çıplaklığıyla serdiği, hem de insan ruhunun gizemlerini inanılmaz bir güzellikte resmettiği için mutlaka okunması gereken bir başyapıt.. “Gerçek sevgiler dilsiz olur”  sözünü bu kadar güzel anlatan, kimi zaman çok duygulandığınız, kimi zaman da  böyle davranmayı seçtiği için kızdığımız Raif Efendi bize şöyle cevap verir.

“Herşeye hazır bulunan ve kimden ne geleceğini bilen bir insanı sarsmak mümkün müdür?”

Evet Raif Efendi Almanya’ya sabun yapımını öğrenmek için gitmiş ve tesadüfen uğradığı bir sergide gördüğü resimdeki kadına aşık olmuştur. Günlerce o resmin önünde durup saatlerce bu kadını seyretmiş, platonik aşkın en üst noktasına çıkmıştır. Bu durumu da şu sözle açıklar.

“O zamana kadar bütün insanlardan esirgediğim alaka, hiç kimseye karşı tam manasıyla duymadığım sevgi sanki hep birikmiş ve muazzam bir kütle halinde şimdi bu kadına karşı meydana çıkmıştı.”

Kürk Mantolu Madonna büyük usta Sebahattin Ali’nin başyapıtı, mutlaka okunması gerektiğini düşünüyorum..Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Email
Print