Fantastik Roman: Siyah Palto | Birazoku Kitap Eleştirileri


Fantastik Roman: Siyah Palto

Kategoriler: Eleştiri, Tanıtım
Siyah Palto Roman

2000′lerin ortalarında Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin ve Harry Potter serisinin yarattığı güçlü etki ile fantastik öğelerle donatılmış eserlere edebiyatımızda daha sık rastlamaya başladık. Ard arda gelen çalışmalar arasında, Siyah Palto isimli roman soğuk kış günlerinde, Oslo‘nun buzlu sokaklarında içimi ısıttı. kayiprihtim.org sitesinin öncülerinden olan Emel Kosi’nin son eseri kadın yazar – erkek yazar farklarını bir kez daha görmeme yardımcı oldu.

Büyük bir bölümü Londra’da geçen hikaye evlenme çağındaki bir kız ile genç bir adamın ayrı yaşamlarına ışık tutuyor. Rastlantılar üzerine inşa edilen kurgu hızla ilerliyor. Bir kez daha vurgulamakta yarar var; Siyah Palto öyle hızlı bir roman ki öykünün nereye ulaşabileceğini tahmin edecek vakti bulamıyorsunuz - ki bu benim kurgusal çalışmalarda en çok aradığım unsurların başında gelir.

Her zaman olduğu gibi hikaye hakkında daha fazla bilgi vermek istemiyorum ve eserin analizini alışılmadık yönlere çekmeyi daha heyecanlı buluyorum. Bilim-kurgu yazılarımda kendimi ısrarla eleştirdiğim, fakat çaresini hala bulamadığım birkaç eksikliğim var. İtiraf ediyorum, ben hikayelerimde kadın/erkek karakter dengesini kuramıyorum. Neredeyse karakterlerimin hepsi erkek. Bu suçu elbette bilmin üzerine atmak işime geliyor. Rüyalarla ilgili yapılan bir araştırmaya göre erkekler, daha fazla erkekler hakkında rüya görür. Bir erkeğin rüyalarında gördüğü karakterlerin yüzde 70′i erkektir. Kadınlarda ise bu oran eşittir. Öte yandan erkekler kadınlara nazaran rüyalarında daha agresif duygular hisseder.[1] Kurgusal çalışma üretmek de bir nevi düş görmek olduğuna göre, bu eksikliğimin suçunu evrime atabilirim.

Yerli fantastik ve bilim-kurgu türünde bayan yazarlara yeterince sık rastgelmediğimiz için, Siyah Palto’daki duygu yoğunluğu beni sarstı. Bu durum, deniz suyunda yüzmeye alışkın bir kişinin göl suyuna atlaması gibi bir şeydi benim için. Hatta Emel Kosi’nin cümlelerindeki bazı ifadeleri not aldım. Belki bu şekilde ben de yazılarımda duygusal eksikliği giderebilirim diye düşündüm. Bu ifadelerden biri hala aklımda: “Sinirle korku arasında telefonu açık camdan torpidoya fırlattı.” Sinir ve korku aslında ne kadar da birbirine yakın duygular, öyle değil mi? Siz de bu cümleyi tekrar okuyup, hikayedeki karakteri gözünüzde canlandırmayı deneyin. Duygusal zekanızın hareketlendiğini fark edeceksiniz.

Kitapla ilgili beni şaşırtan bir başka gerçeği de dile getirmek zorundayım. Sebebini anlamış değilim ama hikayenin tümünde dahi anlamına gelen bağlaçların (-de, -ki gibi) doğru yazılmamış olması beni çok üzdü. Bir sonraki baskıda bu hataların düzeltileceğinden kuşkum yok. Emel Hanım’ın dili ise daha uzun soluklu eserleri rahatlıkla okuyucuya aktarabileceğinin teminatı olarak Siyah Palto’da karşımıza çıkıyor.

Kendisine yeni eserlerinde başarılar diliyorum ve Emel Kosi’nin diğer çalışmalarını da takip etmeniz için sizlerifacebook.com/EmelKosi sayfasına davet ediyorum.

Sercan Leylek / OSLO

Referanslar:
[1] Rüyalar Hakkında 15 Gerçek, http://www.ntv.com.tr/teknoloji/ruyalar-hakkinda-15-gercek,h0p8hhrgMk-bBoxbGT1goA
[2] Siyah Palto, Online Satış, http://www.kitapyurdu.com/kitap/siyah-palto/340225.htmlFantastik Roman: Siyah Palto için tek yorum

  • Selin_Uyar

    Cevaplandı: 13 Ekim 2015, 06:59

    Kitabı geçen hafta okudum. Devamı olsaysı bütün serisini okumak isterdim. Fantastik severlere tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Email
Print