Denizin Külleri – Gizem Kayahan | Birazoku Kitap Eleştirileri


Denizin Külleri – Gizem Kayahan

Kategoriler: Eleştiri, Tavsiye
Untitled-4

“Denizin Külleri”

Genelde kitapların isimleri kitabı okumaya başlayınca ortaya çıkar.Bu kitap 380 sayfa ve kitabın adı en son sayfasında ortaya çıkıyor.

Yazar Gizem Kayahan hakkında bir kaç şey söyleyerek yazıma başlamak istiyorum,söylenecek çok şey var çünkü. Birçoğumuz Gizem Kayahan’ı kitabını ilk çıkardığında “Türkiye’nin En Genç Yazarı” ünvanıyla çeşitli medya organlarında görmüş olabiliriz.Evet en genç yazarlarımızdan olan Gizem Kayahan bu kitabı 15 yaşında yazdı.Kurgu ve içerik olarak yaşa göre değerlendirme yapmalı göze çarpıcı eksiklikler mevcut ama hoş karşılanmayacak türden değiller.Özellikle betimlemeler konusunda ufak sıkıntılar var,ama kitabı tümden ele alacak olursak bu eksiklikler aklınıza dahi gelmeyecektir.

Romana gelecek olursak okurken beni çok şaşırttığını ifade etmeliyim.Klasik romanmış gibi okumaya devam ederken tam da sıkıldığını hissettiğin anda roman hiç beklenmedik noktalara geliyor.Sonucunu tahmin etmek gerçekten zor. Ben okurken sonunu bağlamaya çalışırım hep Fakat bu romanda tam 3 defa yanıldım hatta son 15 sayfaya girerken bile beklediğim sonuç çıkmadı.

Karakterleri hayal dünyanızda canlandırmak zor değil,Gizem’in dili buna fırsat veriyor ve Fantastik romanlarda olması gereken en önemli özellik diye düşünüyorum.

Roman içeriğinden çok fazla bahsederek yeni okuyacaklara kötülük yapmak istemem ama şunu belirteyim.Romanı  Okuduğunuzda başkahramanlar Vivian ve Steven’ın büyük aşklarına rağmen hayatlarını ne kadar kötü noktalara tamamen kendi elleriyle getireebileceklerini göreceksiniz. Steven ile Vivian aslında İngiliz değil sanki bizden birileri Ali ile Ayşe diyelim.

Kitabın büyük araştırmalar sonucunda çıktığı kesin,Çünkü olaylar Londra’da geçiyor.Dönemin yaşam biçimi,statüler,sosyal hayat,şehir yaşamı,sınıflar arası denge çok iyi incelenmiş.
Romanı okurken cinsel unsurların çok fazla kullanılması bazı okuyucuları rahatsız edebilir ama bence bu rahatsızlık tamamen yazarın yaşının küçüklüğünden dolayı olacaktır.Bu takılacak bir nokta değildir.

Tebrikler genç kalem.

Farklı kitaplarında görüşmek üzere…Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Email
Print