BİR ”UMUDA YOLCULUK” ROMANI : ”KARA KIŞ BEYAZ DÜŞ” – FATMA ERDEK | Birazoku Kitap Eleştirileri


BİR ”UMUDA YOLCULUK” ROMANI : ”KARA KIŞ BEYAZ DÜŞ” – FATMA ERDEK

Kategoriler: Deneme, Genel, Tanıtım, Tavsiye
kara+k%C4%B1%C5%9F+beyaz+d%C3%BC%C5%9F

 

”Her bulanık su,bir süre sonra durulur..” -  Fatma Erdek

Fatma Erdek’in 2.romanı ”Kara Kış,Beyaz Düş”

Tıpkı ilk romanı ”Melekler Zamanı” gibi yine umuda,aşka,mucizelere doğru yolculuğa çıkan bizden,içimizden,en gerçekçi,en sahici ve en hissedilir karakterlerin hikâyesi

Kara kışta beyaz düşler kurmak..Yaşamın tüm acımasızlığına,içimizdeki o uçsuz bucaksız ,kimselere gösteremediğimiz keskin,hoyrat ve dipsiz kör karanlık kuyulara inat..Ve tüm bu imkânsızlğa inat,hayatın ve Tanrı’nın görünmez mucizelerine tanık olmak.

Kara Kış Beyaz Düş,tam da böyle bir hikayenin elle tutulur,gözle görülür ,deyim yerindeyse ete kemiğe bürünmüş hâli.

Günümüz Türkiyesi’nde maalesef halâ sıkça rastladığımız,kadına ve güçsüze gösterilen fiziki ve psikolojik şiddeti en can alıcı detaylarına kadar kaleme alarak  anlatmış yazarımız,’’Hâkime  Zeynep’’ ve ‘Gencecik,masum  köylü kızı Akgül’’ karakterleriyle.

Ne yazık ki,okumuş yada eğitim almamış,köylü yada kırsal kesimli ayrımı olmaksızın pek çok kadınımızın başına gelen ,toplumumuzun kanayan yarası ‘’Aile içi sözlü – fiziksel şiddetin kararttığı hayatların tüm yaşanan acıya ve travmaya rağmen ayak direyişi gözler önüne seriliyor bu romanda.

Annesinin ikinci evliliğinde,üvey babasının saplantılı-takıntılı karşılıksız ve yasak aşkına karşı savaş veren Hâkime Zeynep,ve kız doğmanın en ağır vebal ve yük olarak görüldüğü,sırf cinsiyetinden dolayı söz hakkı bile olmayan,sessizliğe gömülmüş,kaderine boyun eğmş bir köylü kızı Akgül

Bu iki farklı,ama kaderleri bir olan karakterin yolu Erzurum’un Narman ilçesinde birleşiyor,ve birlikte aynı yöne doğru yol almaya başlıyorlar.

Akgül’ün dedesi tarafından,üvey baba zulmünden kurtulabilmesi umuduyla Hâkime Zeynep’in şefkâtli ellerine ve yüreğine teslim edilişi,Akgül’ün sessiz,boyun eğmiş,kadere teslim olmuş o çaresiz hali,Zeynep’in bu masum köylü kızına tüm yüreğiyle sahip çıkışı..

Yeni tayin olduğu Narman’da  yaşamaya,nefes almaya,geçmişini karanlık kuyulara gömmeye çalışan Zeynep’in  sığınabileceği  sakin bir liman olarak ansızın karşısına çıkan ‘’Binbaşı Güven’’e doğru kanatlanıp,uçmaya başlayan o sarsıcı yürek atışları ,ansızın gelen bu mucizevi aşkta yönünü bulmaya çalışırken yaşadığı  ,iç buhranları ve hayata tutunma çabaları.

‘’Kara Kış,Beyaz Düş’’ Narman’ın buz ayazı,kar kesiği kışında,hayatın tüm sertliklerine inat,umudun ve aşkın her daim hayatımıza bir Güneş gibi ,ansızın süzülebileceğinin en somut kanıtı .

Kitaba dair daha fazla detay vermeden,sizlere bu mucizelerle dolu, adı gibi Kara kışlardan Beyaz düşlere yolculuğu bizlere en gerçekçi cümlelerle anlatan romanı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum ve sözlerimi ,bu romana ithafen yazdığım bir dörtlükle noktalıyorum :

‘’Ey Aşk ! Sen buzdan sarayları eriten bir ateş

Karanlık dehlizleri aydınlatan bir Güneş

Semaya uçan kuşun kanadına bir eş

Sen kara kışın bağrında beyaz bir düşsün.’’   (Serpil KAYA)

 

Kitaba Dair :

Yazar : Fatma ERDEK

Yayınevi : Ephesus Yayınları

Yayın yılı : Mart 2014

Sayfa Sayısı : 400BİR ”UMUDA YOLCULUK” ROMANI : ”KARA KIŞ BEYAZ DÜŞ” – FATMA ERDEK için tek yorum

  • MARK

    Cevaplandı: 23 Eylül 2014, 06:28

    Eger kisisel is için kredi ihtiyaciniz var mi? evet hemen kredi transferi için bu e-postayi (igein_h_yizevbekhai@admin.in.th) irtibat kurulabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Email
Print