BİN MUHTEŞEM GÜNEŞ | Birazoku Kitap Eleştirileri


BİN MUHTEŞEM GÜNEŞ

Kategoriler: Genel
bin-muhtesem-gunes

Bin Muhteşem Güneş, Uçurtma Avcısı yazarı Khaled Hosseini’nin yazdığı ikinci muhteşem kitap. Duru anlatımı, bir şeylere ikna etmeye çalışmadan sadece gözlemci olarak olayları aktarması, yoğun bir duygusallığa boğmadan, kanırtmadan duyguları verebilmesi açısından dikkate değer.. Afganistan’ın  yaşadığı siyasi çalkantıların, sivil halka yansıması, arka planda bütün bir siyasi tarih anlatılırken, ön planda iki kadının yaşadığı dramın bu kadar güzel resmedilmesi, sanırım her yazar nasip olmayacak bir kalem gücü.. Sovyet istilasından kurtulmaya çalışırken, daha beter bir tuzağa çekildiklerini farkedemeyen sıradan insanlar, daha sonra büyük bir sevinçle gelişini kutladıkları Taliban’nın bütün özgürlükleri, özellikle kadın haklarını bir çırpıda alışı , o bölgenin okuyan yazan soran sorgulayan eğitimli kadınlarının içine düştükleri açmaz. o kadar güzel ve gerçekçi anlatılmış ki bir solukta okuyup bitiriveriyorsunuz romanı.. Romandaki kadın kahramanlardan Meryem yasadışı doğmuş ve babası tarafından arada bir ziyaret edilen, maddi ihtiyaçları kısmen karşılanan ama babasının hayatı içinde yer alamadığı için büyük üzüntü duyup onun hayatına girmek için yaptığı hamlenin bedelini kat kat ödemeye mahkum edilen bir karakter.. Leyla ise tam tersi, öğretmen bir baba ve eğitimli bir annenin evladı, evlerinden mutluluk ve huzur hiç eksik olmamış ta ki erkek kardeşleri Sovyet istilasına karşı savaşmak için Taliban kuvvetlerine katılıncaya kadar. Leyla eğitimli bir genç kız ve baskı altında değil. Ama savaş bu aileyi paramparça edecek ve Leyla’nın sevgilis Tarık’ı ondan koparıp hayatta tek başına kalmasına neden olacaktır. Hüzünlü bir aşk hikayesi, sosyal şartların tüm acımasızlığıyla iç içe geçmiş..Sonuç olarak okunması şiddetle tavsiye olunur..

“Pusulanın hep kuzeyi gösteren ibresi gibi, bir erkeğin suçlayan parmağı da daima, bir kadını gösterir. Her zaman. Bunu hiç unutma Meryem….Seninle benim gibi kadınlara hayatta yalnızca bir, tek bir marifet gereklidir, o da zaten okulda öğretilmez. O da tahammül. Sabretmek. Katlanmak. Sahip olduğumuz tek şey bu yeteneğimizdir…. Bir erkeğin kalbi fesat, habir bir şeydir, Meryem. Bir ananın rahmine hiç benzemez. Kanamaz, sana yer açmak için genişlemez.”

“Daha çok küçüksün, biliyorum, ama bunu şimdiden anlamanı ve iyice öğrenmeni istiyorum. evlilik bekleyebilir, eğitim beklemez. Sen çok, çok zeki bir kızsın. Gerçekten öylesin. İstediğin her şey olabilirsin, Leyla. Seni tanıyorum. Ayrıca, bu savaş bittikten sonra Afganistan’ın erkekler kadar, belki daha da çok, sizlere gereksineceğini biliyorum. Çünkü bir toplumun, kadınları eğitimsiz olduğu sürece başarıya ulaşma şansı hiç yoktur, Leyla. Hiç yoktur.”

 

 BİN MUHTEŞEM GÜNEŞ için 5 yorum

 • vformumya

  Cevaplandı: 09 Haziran 2011, 07:41

  Teşekkürler Lavinia…

 • Banu

  Cevaplandı: 09 Haziran 2011, 14:03

  Dönem Afganistan’ını en güzel anlatan örneklerden bir tanesidir, ayrıca diğer kitabı Uçurtma Avcısı’nı da unutmamak gerekir.
  Halid Hüseyni bence dil olarak çok iyi olmamasına rağmen kitaplarında işlediği konular dilinin her zaman önüne geçmekte ve dikkat çekmemektedir. Çok başarılı bir yazar ama keşke Uçurtma Avcısı film olmasaydı,kitap olarak kalsaydı.

 • kardelen

  Cevaplandı: 10 Haziran 2011, 16:30

  süpeer bir kitap,uçurtma avcısı da öyleydi. teşekkrler birazoku etkinlikler çok güzel,devaam :) )

 • booker

  Cevaplandı: 05 Ekim 2011, 06:57

  kitabı okudum ve sonunda ağladım Taliban döneminde iki kadın ve dostlukları……………

 • Tayfun

  Cevaplandı: 26 Aralık 2014, 09:33

  okumanıza yorumunuza sağlık;
  Ana karakterlerinin kadınlardan oluşturulduğu ve bu kadınların yaşantılarında bitmek tükenmek bilmeyen zorlukların sürekli el değiştiren Afganistan arka planında kara bulutlar halinde kümelenişinin anlatıldığı bir roman Bin Muhteşem Güneş………..
  http://tayfunsurucu.wordpress.com/2014/12/25/siyaset-aile-iliskileri-arkadaslik-ve-askin-yanlis-bulusmasi/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Email
Print