Alber Camus’un Yabancısı | Birazoku Kitap Eleştirileri


Alber Camus’un Yabancısı

Kategoriler: Eleştiri, Tanıtım, Tavsiye
albert-camus-yabanci

Albert Camus’un Yabancı romanını üniversite yıllarımda bir arkadaşım ısrarla öneriyordu fakat ertelemiştim. Yine çıktı karşıma en yakın arkadaşım yeni bitirdiği Yabancı’yı bana içli içli anlatıyordu karşıma geçmiş bunu okumalısın deyip duruyordu.

Ver dedim hazır para da vermedim elime geldin yine hem de sayfa sayın azmış bir çırpıda okurum seni diye söylenerek aldığım romanı bir çırpıda okudum söz verdiğim gibi.

Roman’da baş karakter Marseult’un ve olaylarında önüne geçen tek şey yazarın yalın dili ve mükellefiyeti idi.

” Onu canım çekti, birbirimizi odama attık,perdeleri açık unutmuşum.sabah kahvaltıya kalmadan gitti Marie”

Fazla uzatmadan okuyucuyu ağır betimlemelere boğmadan o kadar yalın anlatım tarzı var ki nefis. Olaylara geçecek olursak,Marseult hayattan hiç bir beklentisi olmayan, ateist bir genç adam bir sevgilisi bir kaç tane de arkadaşı vardır, garip bir cinayete karışır, annesinin ölümünde ağlayamadığı için – Camus’a göre- idama mahkum edilir.

Her okuduğum kitapta gerçeklik payı ararım bir hastalıktır bende, Yabancı’da da aradığım şey gerçeklik payıydı yine. Olaylar o kadar garip ki gerçek olma ihtimali bir milyonda bir bile olsa romanın sonunda iyice tanıdığımız Marseult’un başına bu milyonda birlik ihtimal denk gelir cinsinden. Roman garip olduğu kadar sürükleyici, okuyucu da bir sonra ki sayfada neler olur diye meraklandıran türden.

Çok fazla roman özünden vermemek gerekir bu tür yazılarda. Kısacası mutlaka okumalısınız ben çok geç okudum pişmanım.Alber Camus’un Yabancısı için tek yorum

  • BA

    Cevaplandı: 11 Şubat 2012, 20:51

    Ben de bu kitabı nispeten geç okudum ama bazen geç okumak daha iyi anlamayı sağlıyor. Çok önce okumuş olsaydım belki sıradan bir suç-suçlu romanı derdim. Oysa şimdi kahramanın nasıl önce çevresine sonunda da kendisine adım adım yabancılaştığını, bir yabancının idamıymış gibi kendi idamına dahi ses çıkarmadığını, önem vermediğini görmek çok etkileyiciydi. Şimdi ya da sonra ama bir gün mutlaka okunmalı bence.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Email
Print